(Brand)veiligheid en (geluids)comfort in optima forma
In de Nederlandse bouw gelden specifieke eisen voor branddoorslag, brandoverslag en rookwerendheid. Bijvoorbeeld om de doorslag en overslag van een eventuele brand te vertragen en om alle aanwezigen in het gebouw een veilige vluchtroute te bieden, moeten compartimenteringsscheidingen en extra beveiligde vluchtroutes zoals trappenhuizen voorzien worden van brandwerend glas. Interior Glassolutions B.V. biedt hier verschillende oplossingen voor aan. Bovendien levert en installeert de Veenendaalse specialist in glassystemen voor interieurtoepassingen een uitgebreid assortiment rookwerende glassystemen, die voldoen aan de nieuwste Europese Sa en S200 classificaties.
Het Bouwbesluit stelt specifieke eisen aan de weerstand tegen branddoorslag en brandoverslag (WBDBO), weet Geurt Roelofsen, directeur van Interior Glassolutions B.V. “Daarnaast moest brandwerend glas voldoen aan bepaalde weerstandklassen, zoals E, EW of EI. Weerstandsklasse E is in juli 2021 vervangen de Europese Sa (koude rook, getest bij een temperatuur van 20°C) en S200 (warme rook, getest bij een temperatuur van 200°C) classificaties. Een belangrijke en goede ontwikkeling, omdat niet de brand zelf, maar bijkomende rookontwikkeling oorzaak nummer 1 is van letsel én overlijden bij brand. Inmiddels hebben al onze glassystemen succesvol getest, conform de Europese Sa en S200 classificaties. Hiermee voldoen wij aantoonbaar aan alle nieuwste eisen voor rookverspreiding en brand- en vluchtveiligheid.”
Brandwerend glas is gehard glas met een metaalcoating en/of kleurloze en brandwerende tussenlaag, vertelt Roelofsen. “Meest populair op dit vlak is ons veiligheidsglas met gelcoating. Wanneer onverhoopt brand uitbreekt, dan zal de vuurzijde van dit glas breken. Op dat moment komt de brandwerende gelcoating van de glazen wand of deur in contact met zuurstof en zal deze automatisch opschuimen. Als gevolg hiervan worden warmtestraling en/of temperatuur ondervangen, waardoor een tijdelijke barrière en veilige vluchtweg ontstaan.”
Om daarnaast ook voldoende weerstand te bieden tegen rookdoorgang, worden specifieke eisen gesteld aan de kozijnconstructie en plaatsingsmaterialen. “Eventuele kieren moeten perfect worden afgedicht, zodat (dichte) rook het zicht van vluchtende medewerkers én bezoekers niet belemmert”, aldus Roelofsen. “Recente tests hebben aangetoond dat de kierdichtingen die wij hanteren voor onze geluidswerende glassystemen, ook perfect aan de Sa- en S200-eisen voldoen. Hiermee vangen onze klanten dus meerdere vliegen in één klap. In onze producten gaan (brand)veiligheid en (geluids)comfort perfect hand in hand. Niet voor niets vinden de producten gretig aftrek onder architecten én eindgebruikers.”